background

Měsíční slepota – příběh Sama

Dnes je to rok, přesně 22.9.2016, co si mě pozvala majitelka koně Sama, abych vyšetřil jejího valáška. Koně prý má od července. Koupila ho v zuboženém stavu a kůň údajně nevidí. To bylo samozřejmě potvrzeno i místní veterinářkou.

Jednalo se o čtyř a půl letého valacha plemene appaloosa. Při mém příjezdu byl kůň již v lepší kondici díky péči majitelky, ale při předvedení a prohlídce očí bylo jasné, že nevidí a v prostoru se neorientuje. V kruhovce narážel do ohrady a byl zmatený. Byl právě po záchvatu v pravém oku. Oko se již zklidnilo a krátce před ním měl záchvat měsíční slepoty v levém oku. Byl patrný zákal obou čí. Léčen byl na ka klinice v Brně, kde mu byla  diagnostikována měsíční slepota (ERU) se špatnou prognózou. Kůň je appaloosa a toto plemeno trpí statisticky pětkrát více na onemocnění ERU, než plemena jiná.Kůň je podle majitelky klidný a je využitelný pod sedlem s citlivým jezdcem, kterému věří.

Podle mé zkušenosti mají též koně plemene appaloosa vyšší výskyt onemocnění očí a prognóza bývá špatná.

Koně jsem prohlédl svým způsobem a udělal u něj vyšetření EAD, které může odhalit příčinu zdravotních potíží. Kůň při pohybu kolem očí nereagoval ani na světlo a stín a obě oči obsahovaly viditelný zákal a výpotek. Na následujícím obrázku je EAD protokol.

Protokol vyšetření EAD:

Je z něj patrné, že potíže koně mají více příčin. Jsou narušeny informační okruhy řízené krevním oběhem, ledvinami, slinivkou, játry a močovým měchýřem. Nestabilita je i na dráze řízené tlustým střevem. Upozorňuji, že se jedná o řídicí okruhy řízené jednotlivými anatomickými orgány a ne vlastní fyziologické anatomické orgány. Celostní pohled tradiční čínské medicíny je v diagnostice poněkud odlišný a je třeba ho interpretovat jinak než ve školské medicíně.

Nicméně vyšetření nás směřuje k závěru, že se skutečně jedná o ERU a nabízí nám směr léčby, když vezmeme v potaz, z jakých poměrů kůň přišel a máme zkušenost s podáváním bylin u takovýchto případů.

Důležité je zasáhnout naráz ve všech narušených orgánových okruzích. Proto jsme dělali vyšetření EAD, které nám je zobrazilo. Navrhl jsem koni bylinnou kompozici na záněty očí obsahujících mezi jiným i světlík. Dále jsem se pokusil normalizovat okruh jater, ke kterému podle tradiční čínské medicíny oči jako senzor patří a dále okruh ledvin, který s okruhem jater byl nejvíce zasažený vnějšími vlivy. No a poslední byla kompletní detoxikace koně a jeho zažívacího traktu, zvláště tlustého střeva od plísní.

Jako další doporučení byla dvě homeopatika, jedno na ochranu sítnice oka, která někdy bývá při tomto onemocnění degenerována a druhé na rozpuštění zákalu a výpotku.

Pokud jde o onemocnění měsíční slepotou, tak za úspěšnou léčbu považuji zastavení záchvatů. Často jsem ale ke koním zván už ve stádiu, kdy jsou oči zaplněné výpotkem a jsou v nich srůsty. Takové stavy se prakticky již nedají zvrátit, ale dá se koni pomoci alespoň tak, že ustanou záchvaty a bolest očí. Nicméně i tak se u některých jedinců dají obnovit alespoň prostorové zbytky vidění a orientace v prostoru. To je i případ Sama. Podle majitelky se od zahájení podávání bylinných extraktů již rok žádný záchvat neobjevil a kůň přestal narážet do překážek, takže se v určitém rozsahu vidění vrátilo. Potěšitelné to je zvláště u koně plemene appaloosa, která na problémy s očima trpí více, než jiná plemena.

Výpotek a srůsty v oku u jiného koně – tyto jsou již nezvratné:

 

Další kůň před léčbou                                                                                                                                             a po léčbě.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nekonvenční  postup léčby ERU je jiný než u klasické medicíny, ale vždy je nezbytné při podezření na ERU oko rozkapat atropinem. To zabrání v určitém rozsahu vzniku srůstů v oku, které se pak již velmi obtížně dají ovlivnit. Musíme počítat s tím, že měsíční slepota je vyvolána poruchou autoimunitního systému oka a proto čím dříve zahájíme léčbu, tím lépe.

 

 

 

This entry was posted in Články, Zvířata. Bookmark the permalink.

Napsat komentář