background

Užitečná terapie – barevné světlo

V tomto sdělení se pokusím představit některé užitečné terapie, které zvládáme a máme ověřené. Jednou z těch nejstarších, jejichž počátky spadají do mých prvních kroků v oboru lékařské elektroniky, kdy jsme nastoupil z FTVS do nemocnice Pod Petřínem, je terapie světlem. Dostal jsem se k informacím, podle kterých spalničky Ludvíkovi XIV léčili červeným světlem. Závěsy na oknech byly červené, oblečení měl Ludvík červené a taktéž celé povlečení postele a vybavení místnosti bylo do červené laděmo. Ve stejné době jsem získal HeNe laser, který svítil červeně a který jsem začal terapeuticky užívat u nehojících se ran. Laser ještě mám, ale je velký a špatně se s nim manipuluje. Hledal jsem náhradu a tu jsem našel. Psal se rok 1975 a Tesla Vrchlabí začala vyrábět první LED diody. Napsal jsem jim a dostal jsem jako vzroky deset krásných LED diod s průměrem 5 mm s tělem pokoveným zlatem. Vyrobil jsem držáček a zdroj proudu a vyzkoušel aplikaci na chirurgii naší nemocnice. Překvapivě i tak malé množství světla emitovaného LED diodou stačilo k navození léčebného efektu. Při svých toulkách za poznáním po knihovnách a obchodech jsem narazil v Lípové ulici na starší skripta:

 

Byla v nich celá stať o fluorescenci a fosforescenci bílkovin. Po jejich nastudování jsem přišel na to, že pomocí změny barvy světla můžeme energeticky stimulovat různé bílkoviny a tím měnit účinky světla. Na základě těchto poznatků byl vyvinut přístroj fotostim. Fotostim má proměnnou frekvenci stimulačního paprsku a může proto jak dráždit tak tlumit podle potřeby terapie. Přístroj se vyvíjel a měnil a tady je poslední verze:

 

Užití při terapii je jednoduché. Lze osvětlovat lokálně akupunkturní body, nebo bolestivá místa či ekzémy, jizvy, zhmožděniny atd. Na dalším obrázku vidíme léčbu burzitidy loketního kloubu koně.

 

 

Fotostimulace je vhodná též při terapii házení hlavou spouštěné bolestmi krku a nebo v oblasti kohoutku. V tomto místě též vznikají kohoutkové píštěle a i na ty je fotostim účiný přístroj. Vůbec je vhodný pro léčbu páteře a dalších ortopedických problémů.

 

Velmi dobrých výsledků jsme dosáhl také u léčby sloní nohy. Ta na obrázku byla nejhorší a přece se ji podařilo výrazně zlepšit.

 

 

Fotostim není všelék, ale je to velmi užitečný přístroj použitelný v ordinaci i v terénu. Používám ho často a s vynikajícími výsledky

 

This entry was posted in Články, Lidé, Zvířata. Bookmark the permalink.

Napsat komentář