background

Akupunktura u koní

Koně stejně jako lidé trpí řadou chorob, které mají svůj původ v chybné funkci určitých řídicích okruhů organizmu. Vstupní branou do takového řídicího okruhu je vždy určitý anatomický orgán, podle kterého se okruh jmenuje.

Obr.1. dráha ledvin a močového měchýře

Vzájemné vztahy mezi orgány a orgánovými okruhy popisuje Tradiční čínská medicína (TČM). Specifické chápání nemoci řadí akupunkturu mezi takzvané celostní léčebné metody.  (Pohlíží na organizmus jako na celek a ne jen na jednotlivé orgány.)

TČM používá na úpravu zdravotní poruchy pět hlavních léčebných postupů. Je to

  • léčebná dieta
  • bylinná terapie,
  • léčebná gymnastika,
  • dechová cvičení
  • akupunktura.

Nás zajímá hlavně ta poslední tedy akupunktura. To ale neznamená, že ty ostatní bychom v určité míře také nepoužívali. TČM vždy kombinuje více léčebných metod a proto má tak velký úhel záběru a úspěšnost. Západní školská medicína bohužel akupunkturu vytrhla z konceptu TČM a tím značně snížila účinnost léčby. Já se ale snažím uplatnit celý koncept TČM i když pro bylinnou terapii užívám evropské byliny.

Akupunkturu můžeme využít k ovlivnění jak chronických nemocí, tak akutních poruch a úrazů. Podstatné pro úspěšný zásah ale je, aby se jednalo hlavně o poruchu funkce a ne struktury. Tedy u úrazů a pooperačních stavů může být akupunktura méně účinná.

Co u koní hlavně léčíme?

Jak jsem řekl, jsou to hlavně chronické stavy:

  • alergie
  • poruchy imunity
  • dušnost
  • astma
  • kožní nemoci (ne paraziti)
  • oční nemoci včetně měsíční slepoty
  • nervová onemocnění (neuralgie, ataxie, poúrazové stavy)
  • poruchy hybnosti
  • žaludeční vředy
  • některé koliky
  • bolesti zad
  • některé nálevky

Ve všech těchto případech je akupunktura skvělým pomocníkem. Já ji ale téměř vždy doplňuji bylinnou léčbou a homeopatií, pro zlepšení a rozšíření účinku..

Koně akupunkturu vesměs snášejí dobře. Platí to i u koní, kteří nemají rádi odběry krve. Aplikace akupunktury není děj jednorázový, jak se mnozí někdy mylně domnívají, ale je ho třeba minimálně šestkrát opakovat, aby akupunktura měla trvalý účinek. U akutních nemocí ji obvykle aplikujeme jednou týdně a u chronických potíží můžeme akupunkturu opakovat jednou za 14 dní až za tři týdny. Méně často ale už zase akupunkturu nemá smysl dělat.

Jeden příklad léčby.

Na obr.1.

,je vyrážka alergického charakteru na kůži koně, po požití padaných hrušek..

Obrázek 2. a 3.

 

ukazuje aplikaci akupunkturních jehel do bodů na dráze plic, které regulují tuto dráhu a pomáhají léčit a vyléčit alergické onemocnění. Kůže totiž spadá pod orgánový okruh řízený plícemi. Proto jsem v tomto případě použil hlavní bod dráhy plic. Aplikací bylo šest  po týdnu a  stav se upravil již po druhé aplikaci jehel. Jelikož došlo k doléčení stav se už tři roky neopakoval.

Akupunktura, je-li aplikována včas má řadu výhod, skvělé výsledky a nemá vedlejší účinky.

 

 

 

 

This entry was posted in Články, Zvířata. Bookmark the permalink.

4 Responses to Akupunktura u koní

  1. Eva Červenková says:

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na léčbu letní vyrážky akupunkturou, popřípadě jiným způsobem TČM a jak finančně náročná je tato léčba, alespoň přibližně. Mám 6ti letou kobylku haflinga, která od svých 2 let trpí přecitlivělostí na hmyz všeobecně a chemické přípravky (silné kožní alergické reakce na repelenty). Bylo mi řečeno, že má letní vyrážku, jelikož má neustálou potřebu se drbat. Jako hříbě po narození musela být cévkována a asi ve 3 měsících se přiotrávila pryskyřníkem,možná to má suvislost. Jelikož je pro ni léto veliké utrpení, musí být izolována od stáda, neustále dekována a ošetřována, prosím o jakoukoliv informaci, zda je možné pro ni něco udělat, aby si mohla užívat koňského života bez trápení. Moc děkuji Eva Červenková

    • Tom says:

      To co se nazývá letní vyrážka je alergie a tedy porucha imunitního systému, který některé látky začne považovat za cizorodé a brání se jim. Tedy teoreticky alergénem může být cokoli. Smyslem léčby je naučit imunitní systém reagovat přiměřeně.

      Provádím vždy EAD vyšetření, které najde, kde je v systému porucha. Tu se snažím odstranit akupunkturou, bylinami nebo homeopatiky a někdy dietními opatřeními. Případ od případu to je jiné. Někdy to je kombinace. Léčba sama vychází zhruba kolem 500 kč za měsíc. Vyšetření 1440 plus cestovné.

      Pryskyřník skutečně mohl navodit změny v organizmu, které přispěly ke vzniku alergie. Nechci ale předjímat nějaký orgán, který byl poškozen.

      S pozdravem

      Tom Sychra

  2. Anežka says:

    Dobrý den,
    Koupila jsem si kobylku u které se projevili příznaky alergie na hmyz. Má celé břicho od strupů a bez chlupů. Také stehna i u předních i u zadních nohou. Mírně pelichá ocas a hříva. Neustále pohazuje hlavou a když se válí drbe si břicho o zem. Je jí 5let. A bojím se že se to bude zhoršovat. Nechci jí nechat trpět. Prosím o radu. A přibližnou cenu procedury.
    Děkuji.
    Kafková

    • Tom says:

      Je otázka, zda to je alergie na hmyz nebo alergie na něco jiného? Z hlediska léčby to je ale jedno. Alergie je porucha imunitního systému a tak je třeba i přistupovat k léčbě. Celostní vyšetření, které stanoví orgánové systémy, které pracují chybně stojí 1440Kč. Je to procedura tak cca na hodinu. Cena je s daní ale neobsahuje cestovné, které účtuji 1O km za km. Vlastní léčba bylinnými extrakty se pohybuje kolem 500 měsíčně. Pokud by jste chtěla akupunkturu, tak ta stojí 500 korun za proceduru plus cestovné.Je dobré jí opakovat jednou týdně. Akupunktura není jednorázová záležitost. Aby byl alespoň trochu patrný výsledek, je třeba minimálně 6 opakování.

      S pozdravem

      Tom Sychra

Napsat komentář