background

Nekonvenční terapie a rekurentní uveitida u koní (ERU).

Nonconventional therapy and Equine Recurrent Uveitis (ERU).

Opakující se oční záněty, leptospiroza, farmakologická léčba, čínská typologie, orgánové okruhy, bylinná terapie, homeopatie.Autor se zabývá léčebnými metodami založenými na opravě chybové informace a to jak u lidí, tak u zvířat. Jako klinický inženýr v oboru biomedicínského inženýrství se podílí již přes třicet let na výzkumu řešení zdravotních problémů holistickými metodami. Základem je orgánová diagnostika metodami tradiční čínské medicíny a moderní přístrojová metoda elektroakupunkturní diagnostiky EAD. Tu autor zdokonalil a propracoval pro užití i u některých zvířat a zvláště u koní. Pomocí této metody diagnostikuje příčiny různých, hlavně chronických onemocnění a taktéž i rekurentní uveitidy u koní. Léčba pomocí harmonizace autoimunitního systému oka umožněná metodou EAD vykazuje velmi dobré výsledky, neboť působí na příčinu tohoto onemocnění. K harmonizaci zasažených orgánových okruhů je použito bylinné terapie a homeopatie.

V odborné i populárně vědecké literatuře o koních a jejich nemocech se často setkáváme s onemocněním nazývaným měsíční slepota.  Měsíční proto, že se jedná o periodicky se vyskytující zdravotní potíže, které se projevují zánětem oka a recidivují obvykle v intervalu čtyř až šesti týdnů, není to však pravidlem. Někdy se jednotlivé ataky objevují i v intervalu daleko větším. Odborné veřejnosti je toto onemocnění známo jako ERU – equinní rekurentní uveitida.

Pod tímto názvem rozumíme zánětlivou reakci oka, která je odstartována vnitřními příčinami. Klinicky se obvykle jedná o vnitřní zánět oka lokalizovaný především v přední komoře oční. Méně časté je postižení celého oka nebo zadní cévnatky. Nebudeme se zde zabývat podrobnostmi vyšetření oka, neboť tato činnost je předmětem zkoumání při prvním ataku uveitidy a tam je obvykle přítomen veterinář. Ten oko vyšetří a určí diagnosu.

Prvním příznakem akutního záchvatu je zánětlivá reakce projevující se světloplachostí (fotofobie), kůň křečovitě zavírá víčko (blefarospasmus), má podrážděné spojivky a oko slzí (lakrimace). Můžeme někdy zaznamenat i zvýšenou celkovou teplotu. Objevuje se i edém jednoho či obou víček a někdy vznikne takzvaný třetí koutek. Někdy též dochází k atrofii bulbu. Rohovka se pozvolna začíná zakalovat. Po několika dnech dochází ke srůstům duhovky s čočkou. Tolik k neléčenému vývoji onemocnění.

V odborné literatuře se dozvíme, že etiologie onemocnění není dosud jednoznačně známa. Zdá se být zatím nezpochybnitelné, že se jedná o onemocnění imunitně podmíněné a o přecitlivělost na infekční agens. Tím bývá v 60 až 70% leptospiroza, ale našly se i borelie a Borna viry, viry equinní influenzy a další. V případech bakteriálních infekcí byly přítomny streptokoky, salmonely, E.coli, rodokoky ale i další. Tato šíře možných příčin ukazuje na obtížnost léčby klasickými medicínskými postupy. Těmi jsou:

  1. rozšíření pupily mydriatiky a cykloplegiky
  2. potlačení zánětu pomocí lokálních a celkových antiflogistik
  3. recidivující případy je možné řešit vitrektomií a cyklosporinem A

Nebudu vyjmenovávat ty všechny chemické hrůzy od atropinu přes kortikoidy až po krycí antibiotika. Tomu, kdo dá přednost této léčbě, doporučím práce Krejcara a Kubové či Trnkové a Krisové, kde se dozví podrobnosti medikamentozní léčby a raději se obrátím k metodám daleko šetrnějším a jak se zdá, též účinným.

Před čtyřmi lety mně byl prvně předveden kůň s dva roky trvající měsíční slepotou.

Obr.1.

V té době jsem ještě EAD neprováděl a tak jsem se musel spokojit jen se svými smysly a pozorováním. V té době bylo oko koně v klidu, jen byl patrný zákal v prostoru bulbu. Nápadné ale bylo prosáknutí horního a dolního víčka a prostoru nadočnicového oblouku. Z čínské  typologie víme, že oko patří do sféry vlivu orgánového okruhu jater. Víme také, že nadočnicová oblast je průmětem právě okruhu řízeného játry a oblast pod okem okruhem ledvin. Jelikož jsem neměl jinou možnost diagnostiky, předepsal jsem koni byliny na játra, na ledviny a symptomaticky světlík, který působí protizánětlivě na oči a také je jednou z jaterních bylin. Na obrázku 2 vidíme oko za cca tři týdny podávání bylinných extraktů.

Obr.2.

Je patrné, že zákal je menší a při troše dobré vůle můžeme konstatovat, že se zmenšilo i prosáknutí nad a pod okem. Povzbuzen tímto výsledkem jsem se pustil do několika dalších případů. Během jednoho roku se jich nashromáždilo čtrnáct a v dalším půl roce další tři koně. Většinou se jednalo o chronické případy, jen  jedenkrát to byla první ataka uveitidy. U všech koní bylo provedeno vyšetření EAD a hledána příčina v disharmoinizaci orgánových okruhů. Z tohoto vyšetření vyplynulo, že u syndromu ERU je vždy zasažen okruh jater a někdy ledvin a jindy tlustého střeva.  Můžeme se proto domnívat, že na vzniku onemocnění se především podílejí plísně, které vytvářejí první příčinu disorganizace imunitního systému a ten pak nepřiměřeně zareaguje na virové či bakteriální agens. Pro ilustraci uvádím několik měřicích protokolů. (Obr.3. – 6.)


Tato domněnka se opírá o citlivost jednotlivých orgánových okruhů a na jejich souhru vzhledem k posloupnosti toku energie. Viz dále.

Holistické pojetí řízení organizmu pracuje v prostoru protékaném informací namodulovanou na nosné medium. V tradiční čínské medicíně je toto medium nazýváno čchi, ajurvéda je zná jako pránu, sufismus jako baraku, druidismus jako nwyfry, kabala jako ciu atd. Výměna informací a posloupnost toku tohoto energetického proudu se zobrazuje pentagramem, jak vidíme na obrázku č.7.

(Obr.7.)

Z pentagramu je vidět, že pokud se do organizmu dostanou patogenní plísně, tak v první řadě ovlivní okruh, ve kterém jsou orgány nejcitlivější na toto infenční agens, tedy plíce a tlusté střevo. O funkci tlustého střeva jako orgánu podílejícího se na imunitě je toho již hodně známo i ve školské medicíně a plíce jsou obrazem celé dechové magistrály, tedy i vzdušného vaku u koní. Ten je také na plísně velmi citlivý a navíc leží v blízkosti očí. Z pentagramu vidíme též návaznost na další parenchymatosní orgány, kterými jsou ledviny a játra. No a jak už jsme řekli, oči jako smyslový orgán jsou podle tradičních představ řízeny játry.

Při EAD jsem také sledoval pomocí homeopatických nosod původce zánětů. Opravdu se jednalo o různé původce od virů přes bakterie až po plísně. To je zřejmě důvod obtížného léčení pomocí klasické medicíny.

Ve všech zmíněných případech můžeme konstatovat, že po dobu cca tří let nedošlo k recidivě onemocnění. Je tedy patrné, že ovlivněním okruhů jater, ledvin a někdy též tlustého střeva došlo k harmonizaci prostoru oka a normalizaci jeho autoimunitního systému. Ten si pak již dokázal poradit s běžnými infekcemi a proto vymizely jeho přehnané reakce projevující se očními záněty.

Akutní zánět zmíněný ve sledovaném souboru byl u valacha plemena appaloosy. Tam se jednalo o první ataku a toto onemocnění mělo pravděpodobně i dědičnou příčinu, protože se vyskytlo jak u otce, tak i matky valacha. Zde byla k léčbě použita homeopatie a to podle okamžitých příznaků a průběhu onemocnění. Zánět začal v pátek odpoledne slzením a blefarospasmem. Kůň si třel oko o box a házel hlavou. Oko bylo zarudlé a během několika hodin se začal objevovat zákal rohovky, který postupně pokryl celou její polovinu. Veterináře se nedařilo sehnat, jen jeden přislíbil návštěvu až na středu. Koni jsme tedy podali Hepaven na játra a světlík, oboje perorálně a začali s podáváním homeopatik podle okamžitého vývoje onemocnění. Pro ilustraci to bylo jednorázové podání Sulfuru 30CH, následoval Hepar sulfur 15 CH dvakrát denně a postupně Grafites 5CH, Pulsatila 5CH, Euphrasia 5CH, Pyrogenium 5CH a na doléčení Arsenicum album 5CH. Oko koně se během tří dnů uklidnilo a do příchodu veterináře ve středu se zcela vyčistilo. Po dobu tří let zatím nedošlo k recidivě onemocnění.

Během posledního půl roku se nashromáždily další případy ERU, které jsou léčeny stejným postupem. Na hodnocení je sice ještě příliš brzy, ale po tuto dobu také nedošlo k recidivě až na jeden případ, kdy je oko permanentně v zánětu od podzimu 2005 a symptomy a průběh onemocnění je netypický pro ERU. Léčba pokračuje pouze homeopaticky.

Diskuse:

Jak z vyšetření EAD vyplývá, je ERU způsobena poruchou odezvy autoimunitního systému oka a jeho zacyklením kladnou zpětnou vazbou. Za prvotní příčinu můžeme považovat disharmonii v okruhu jater, ledvin a tlustého střeva. Játra ukazují na možné důvody nutriční a virové, ledviny partnersko sociální a tlusté střevo na vliv patogenních plísní v důsledku stájového odchovu a plísní v potravě a podestýlce. S největší pravděpodobností jde o kumulaci zmíněných vlivů, které vedou k disharmonii jednotlivých orgánových okruhů a tím k vytvoření disharmonického prostoru kolem oka. Řešením je úprava poměrů v orgánových okruzích a změna podmínek ustájení. Tím myslím chov koně ve stádu na pastvině a přirozená strava. Léčbou rozumíme drenáž postiženého organizmu, harmonizaci postižených orgánových okruhů, bylinnou terapií a homeopatií.

Ve sledovaném souboru bylo celkem sedmnáct koní různých plemen a různého stáří. Jednou se jednalo o akutní případ uveitidy a v ostatních případech o případy chronické. Všechny chronické případy byly primárně léčeny veterinárně atropinem, kortikoidy a ATB, buď aplikovanými injekčně nebo v masti. Pro neúspěšnost této léčby a pokračující recidivy byla aplikována bioinformační terapie. Na základě EAD vyšetření byly diagnostikovány orgánové okruhy s patologickými hodnotami a podle toho byly normalizovány bylinnou terapií. V některých případech byla použita homeopatika na úpravu psychociální zátěže zvířat. Po dobu tří let zatím nedošlo ani v jednom případě k recidivě onemocnění. U některých koní je zakalení rohovky menší a oči se začínají čistit. Výsledkem tedy je zastavení progrese a recidiv onemocnění.

This entry was posted in Články, Zvířata. Bookmark the permalink.

Napsat komentář